Co by nemělo chybět v prostorné koupelně?

Snem každého z nás je prostorná koupelna, do které se s přehledem vejde nejen vana se sprchovým koutem, ale klidně i toaleta s bidetem, nemluvě o dostatku úložného prostoru. Měli byste však vědět, že i při zařizování větší koupelny byste měli dodržovat jistá pravidla. Jak využít velký prostor na maximum? To vám dnes řekneme.

Vybavení nemusí být z nejmenších

Jestliže bydlíte v paneláku, je jasné, že je vaše koupelna doslova miniaturní – a přesně podle toho vybíráte i vybavení do ní, co nejmenší. Tak, aby se do koupelny vešlo vše nezbytné. Pokud ale máte prostornou koupelnu, můžete si vybírat z rozměrnějšího vybavení – klidně i dvakrát tak velkého. V případě, že máte místa nazbyt, můžete si pořídit dvojité umyvadlo, které bude mít navíc i odkládací plochu, prostornou komodu a nábytek, vana může stát volně v prostoru. Jestli chcete sprchový kout, může jít o prostorný walk-in sprchový kout.

Čtěte také: Plíseň na oblečení. Víte, jak ji nejlépe a nejúčinněji odstranit?

Zdroj: Pexels

Klidně si dopřejte i pár „vychytávek“

V menší koupelně budete mít jen to nezbytné. U větší koupelny si zase sáhnete hlouběji do kapsy. Větší a lepší vybavení stojí mnohem víc peněz, když k tomu přidáte i nadstandardní vybavení, připlatíte si. Dobrou zprávou je ale fakt, že vám bude vaše koupelna sloužit dlouhá léta. Když máte prostředky i prostor, je fajn dopřát si pár vychytávek, které po dlouhém dni jistě oceníte. Jednou z variant je toaleta s bidetovou sprškou, případně samostatně stojící bidet. Kromě sprchového koutu si můžete pořídit prostornou vanu, která se klidně může během okamžiku proměnit ve vířivku. U sprchového koutu by neměla chybět moderní sprchová baterie s hlavicí, u níž si můžete sami zvolit proud vody.

Hrajte si s barvami i materiály

Ve větším prostoru máte větší svobodu, co se týče výběru nejrůznějších barev i materiálů. V malé koupelně se snažíte prostor opticky zvětšit, u velké koupelny si však můžete dovolit také tmavší a výraznější plochy. Vyhněte se však jedné z velkých chyb zařizování velké koupelny – nesnažte se všechno vybavení umístit podél stěn, kdy vám zůstane střed prostoru prázdný. Naopak se snažte prostor v koupelně využít na maximum.

Nepřehlédněte: Vyhněte se nejčastějším chybám při zařizování koupelny

Zdroj: Pexels

Koupelnu rozdělte na jednotlivé zóny

Pokud disponujete prostornou koupelnou, můžete ji rozdělit do jednotlivých zón. Jde o praktické řešení, které je navíc hezké na pohled. Dobře budou vypadat různé polopříčky, za které můžete schovat sprchový kout nebo toaletu. Vanu můžete umístit na vyvýšený prostor, klidně k ní mohou vést dva schůdky. Pokud nemáte technickou místnost, můžete jí vyhradit kousek vaší koupelny. Vše oddělte dveřmi, aby nebylo na pračku se sušičkou vidět.

Pozor na osvětlení

Ve velké koupelně vám jedno svítidlo stačit nebudete. Větší koupelnu je třeba osvítit ve všech jejích částech – proto se nebojte použít například bodová svítidla, která prostor skvěle ozáří. Další světlo by nemělo chybět ani u zrcadla, kde může být zabudované. Naopak u vany, kde chcete relaxovat, volte svítidlo, u kterého můžete navolit intenzitu i barvu světla. Osvětlení v koupelně se snažte nainstalovat na několik vypínačů, abyste nemuseli svítit všemi najednou, pokud chcete například jen přítmí u vany.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu