Jak vyčistit spáry v koupelně: snadno a rychle

I když uklízíte pravidelně a poctivě celou svoji domácnost, vždy se můžete setkat s problémem ve formě spár v koupelně. Právě jejich čistění není ničím, co by někdo dělal s oblibou. Ať už vás trápí spáry, které jsou zašlé, nažloutlé, nebo máte ve své koupelně dokonce i plíseň, jde o problémy, jichž se můžete zbavit. A my vám dnes řekneme, jak na to.

Vlhkost, mastnota, ale také nejrůznější nečistoty a kosmetické přípravky se postupně hromadí ve spárách mezi obklady v koupelně. A protože jistě chcete, aby spáry vypadaly stále jako nové, je třeba věnovat jim zvláštní pozornost. K obnovení jejich bělosti je třeba důkladného a správného čištění. Víte, jak na to?

Zdroj: Pexels

Nezapomínejte na gumové rukavice

K čištění spár si můžete připravit hned několik pomůcek, které vám celý proces usnadní. Chybět by vám neměl hadřík, ale také nylonový kartáč, který vám pomůže spáry lépe vyčistit. Mimo to si ale vystačíte i se starým zubním kartáčkem, který se díky svojí velikosti mezi obklady vejde s přehledem. Pokud budete pracovat s chemickými čisticími prostředky, jsou samozřejmostí také gumové rukavice, které se postarají o to, abyste si je nepodráždili. A jak můžete uklízet?

Čtěte také: Triky, jak snadno odstranit z koberce i ty nejodolnější skvrny

Horká voda je první z mnoha variant

Pokud nejsou spáry ve vaší koupelně zanesené nijak silně, může vám stačit čištění za pomoci horké vody a prostředku na mytí nádobí. Touto směsí můžete za pomoci kartáčku spáry vyčistit a poté opláchnout. Pokud tato varianta nepomůže, máte na výběr mezi chemickými čisticími prostředky nebo šetrnějšími prostředky, které si můžete vyrobit ze surovin, které máte běžně doma.

Uklízejte s tím, co máte běžně doma

Protože je mnohem vhodnější používat šetrnější přípravky, nejprve vám řekneme o nich. Za ideální prostředek můžete považovat směs octa s čistou vodou v poměru jedna ku jedné. Tuto směs nastříkejte na spáry, nechte působit pět minut a poté vyčistěte kartáčem. Povrch omyjte horkou vodou. Skvěle může fungovat také směs vody a jedlé sody – vytvořte z ní kašičku, tu naneste do spár a potom vydrhněte kartáčem. Opět opláchněte horkou vodou.

Zdroj: Pexels

Nepřehlédněte: Nasbírejte si medvědí česnek, vaše imunita vám poděkuje

V případě, že jsou spáry znečištěné hodně, můžete smíchat jeden díl vody, jeden octa a jeden jedlé hody. Tuto směs opět naneste mezi spáry, počkejte, až směs přestane pěnit, trochu očistěte kartáčem a opět omyjte horkou vodou.

Parní čistič – jde to i bez chemie

Pokud nechcete používat žádné speciální přípravky, mohla by se vám líbit varianta čištění za pomoci parního čističe – ten pracuje pouze s vodou, která je následně proměněna v páru. Čistič zapněte na nejvyšší teplotu a spáry čistěte směrem shora dolů. Pokud je nános nečistot větší, můžete nechat páru působit delší dobu, klidně si můžete pomoci kartáčkem. Pokud máte v koupelně silikonové spáry, dejte si pozor na to, abyste páru nepoužívali na jednom místě příliš dlouho.

Jaké chemické čisticí prostředky vám pomohou?

Pokud vám nevadí používat chemické čisticí prostředky, můžete vyzkoušet například Savo proti plísním, které je na bázi chloru. Tento prostředek spáry vyčistí, navíc působí jako dezinfekce. Mimo to vás zbaví nebezpečné a nevzhledné plísně. Použít jej můžete na keramiku, dlažbu, obklady, smalt, plasty, laminát, akryl, vinyl, silikon, gumu, teflon, nerez, chromované povrchy, sklo a zrcadla.

Pokud jsou mezi spárami zaschlé mechanické nečistoty, můžete vyzkoušet tekutý čisticí písek. Ten se nanese na spáry a dlažbu, nechá se působit – potom se spáry vyčistí kartáčkem a vše se opláchne vodou. Zbytky písku a nečistot se otřou hadříkem.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu