Je čas na generální úklid – aneb čeho všeho byste se měli zbavit?

Každý z nás chce žít v čistém a uklizeném domově. A nezáleží na tom, zda bydlíme v domě, bytě nebo ve velké vile. Bohužel – téměř každý z nás má občas tendence schraňovat doma i to, co nepotřebuje. I proto jsme pro vás udělali seznam toho, s čím nemá smysl zahlcovat svůj domov. Je i u vás generální úklid na pořadu dnešního dne?

Chcete mít doma uklizeno? Chcete mít ve svých věcech pořádek jednou pro vždy? Zkuste věnovat jeden víkend tomu, že si doma provedete generální úklid.  A tím nemyslíme jen utírání prachu a drhnutí koupelny. Zkuste si projít vše, co doma máte. Jistě přijdete na to, že ve svojí domácnosti schraňujete velké množství věcí, které ve skutečnosti nepotřebujete. A čeho se můžete zbavit?

Vyhoďte vše nefunkční a prošlé

Jako první mohou vaše kroky vést do kuchyně – přesněji do vašeho špajzu nebo lednice. To, že hromadíme větší množství potravin, zejména těch trvanlivých, je běžné. Pokud ale potraviny doplňujete pravidelně, je dost možné, že ve svojí spíži nebo lednici narazíte i na takové, které budou mít prošlou trvanlivost. Je hezké, že se vám v lednici vejdou potraviny jak dopředu, tak i dozadu – a právě u zadních potravin platí, že když je nevidíme, jako by tam ani nebyly. Velmi často jsou pak zkažené dřív, než jsme je stihli otevřít.

Zdroj: pexels.com

Nepřehlédněte: Bydlení, ve kterém barva střídá barvu

Stejným způsobem byste se měli projít i dalších věcí, které mají svoji chvilku slávy za sebou. Typicky se jedná o staré kalendáře, oblečení, které jste nosili naposledy před pár lety, nefunkční baterie a elektronika, nemluvě o kosmetice, která má také svoje datum spotřeby. Máte doma také spoustu letáků, které se vám jen hromadí? Odebíráte časopisy, které ani nečtete. Zrušte odběr, všeho se zbavte, budete se cítit lépe.

Zdroj: pixabay.com

Zbavte se všeho, co nepotřebujete

Nikdy se neuchylujte ke zvyku, kdy si budete doma nechávat věci jen proto, že se možná někdy budou hodit. Tímto způsobem si můžete za několik let do svého domu či bytu natahat velké množství věcí, které se opravdu hodit nebudou. Otevřete všechny skříně, komody; podívejte se na stojany a do polic. A zbavte se všeho, co opravdu nepotřebujete. Kousky visící vzadu ve skříni jistě nenosíte, kdyby ano, určitě byste je měli více na očích. Stejně tak se zbavte bruslí, které vám už dávno nejsou. To samé platí o pěti deštnících, dvou toustovačích, sedmi párech zimních bot. Inu, takto bychom mohli pokračovat do nekonečna.

Čtěte také: Světlý a útulný. Přesně takový je tento interiér v přírodních barvách

Vše, co je ve vaší domácnosti až příliš dlouho

Máte doma něco, co jste si vypůjčili a ještě jste se neměli vrácení? Udělejte to teď. Stejným způsobem se zbavte starých dopisů, novin, ale i šperků, které se vám rozbily. Pokud si chcete nechat nějaké nostalgické předměty, zkuste si na ně vyhradit jednu krabici. Tak do ní dáte jen opravdu klíčové vzpomínky, ale ne spoustu zbytečností. 

Autorský text | foto: pixabay.com, pexels.com

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu