Kvalitní spánek? Důležitý start do nového dne

Chcete být po ránu plni nově nabyté energie a být během celého dne dokonale produktivní? Pak by pro vás měl být samozřejmostí dostatečně dlouhý a kvalitní spánek. Právě kvalita spánku je tím, co do značné míry ovlivňuje naši pohodu a výkonnost. Víte ale, jak vytvořit ideální podmínky pro to, abyste se ve své ložnici dobře vyspali? Protože kvalitní matrace nestačí.

Důvodů, proč se dobře nevyspíte, může být hned několik. Někdy za to může stres, jindy péče o malé děti. Když k tomu však přidáte i problémy v podobě nekvalitní matrace, vrzající postele a špatně zatemněné místnosti, je téměř stoprocentní jistota, že se dobře nevyspíte.

Zdroj: Unsplash

V ložnici musí být dostatečná tma – jen tak se dobře vyspíte

Je hodně věcí, které můžete udělat pro to, aby se vaše ložnice stala místem, kde bude panovat klid a pohoda. Za úplně nejdůležitější však považujeme eliminaci smyslových podnětů. Tedy fakt, že byste měli mít v ložnici maximální tmu, která je nezbytná k tomu, abyste se dobře vyspali. Během léta se rozednívá velmi brzy. A pokud vás slunce budí již ve čtyři ráno, určitě se dobře nevyspíte.

Čtěte také: Prací prášek, gel nebo kapsle? Co a kdy je lepší použít?

Denní rytmus člověka je určen především světlem – hormon štěstí, serotonin, je produkován výhradně za denního světla. Ačkoliv jde o hormon, který nám zlepšuje náladu, blokuje uvolňování melatoninu, který má vliv na kvalitu našeho spánku. Když budete spát ve tmě, bude produkce melatoninu vyšší, lépe se tak vyspíte.

Zdroj: Pexels

Jak jsme již psali, během jarních a letních měsíců, kdy je světla mnohem více než v zimě, je to se spánkem ve špatně zatemněné ložnici problémové. Když je slunci přidáme i pouliční osvětlení a další zdroje umělého světla, je jisté, že se kvalitně nevyspíte. I proto svá okna opatřete nejen žaluziemi, ale ideálně neprůhlednými závěsy, případně zatemňujícími roletami.

Jaká teplota je při spaní ideální?

Jistě jste si všimli, že se vám ve vyhřáté ložnici v průběhu léta usíná mnohem hůře než v zimě. Budíte se, potíte se a zkrátka nemůžete dobře usnout. Větrání těsně před spaním vám ale nepomůže. Na tvoření ideální teploty v ložnici je třeba pracovat již během dne. Základem je pravidelné větrání, které ochladí vzduch, rovněž vás zbaví zvýšené koncentrace oxidu uhličitého.

Nepřehlédněte: Jak docílit toho, aby váš sprchový kout byl stále čistý a zářivý?

To, jak byste měli ideálně větrat, se liší podle ročního období. V zimě se větrá krátce a pořádně. Tak, aby se nestihly ochladit stěny. V létě je vhodnější větrat déle – o výměnu vzduchu se může postarat například na chvíli vytvořený průvan. Během horkého léta je vhodnější větrat zejména v brzkých ranních a pozdních nočních hodinách. Používat můžete také žaluzie nebo stínící rolety, které v pokoji nevytvoří tmu, ale současně zastíní prostor tak, aby do něj nesvítilo přímé slunce.

Zdroj: pexels.com

Dejte si pozor na hmyz

Během léta může váš spánek narušovat také otravný létající hmyz – zejména vosy, mouchy a komáři. Když k tomuto bzučení přidáte i nepříjemné štípance, které vám nedovolí znovu usnout, je probdělá noc na světě. I proto je vhodným řešením instalace sítí proti hmyzu do oken. Tyto sítě vám dovolí pohodlně vyvětrat, současně se zbavíte nevítaných návštěvníků.

Kvalitu spánku v ložnici ovlivňuje spousta faktorů – vzhledem k tomu, že spánkem trávíte až třetinu svého života, je důležité, abyste věděli, jak kvalitu spánku co nejvíce podpořit. Máte nějaké zaručené tipy, které vám vždy pomohou, abyste se lépe vyspali? Pokud ano, podělte se o ně s námi.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu