Plánujeme ložnici: Jakou matraci vybrat a kde postel umístit?

V první části článku o tom, jak si zařídit ložnici snů jsme vám napsali tipy a rady na to, jak si můžete vybrat vhodnou postel. Poradili jsme vám s výběrem materiálu, roštu, ale také s nejrůznějšími vychytávkami. A dnes se spolu podíváme, jak vybrat lůžkoviny, matraci, ale také vhodný pokoj.

Jak vybrat matraci do ložnice

Pokud vás čeká také nákup matrace do vaší postele, doporučujeme vám, abyste si matraci vyzkoušeli přímo na prodejně ještě předtím, než si ji koupíte. Klidně se zkuste na matraci trochu válet, stejně jako doma. Jen tak zjistíte, zda vám bude matrace opravdu vyhovovat. Současně můžete poprosit odborníka v prodejně, aby vám vysvětlil, jaká matrace je pro vás nejlepší možnou volbou. Současně zjišťujte, jak byste se měli o matraci starat, aby vám vydržela co nejdéle.

Čtěte také: Jak si pohlídat účet za teplo v bytovém domě?

Spousta prodejců vám také nabízí možnost vrátit matraci do určité doby od jejího zakoupení. Pokud tedy po týdnu zjistíte, že vám matrace vůbec nesedí, nemějte strach a vyměňte ji za jinou. Co se týče tuhosti matrace, vybírejte podle svých preferencí.

Zdroj: unsplash.com

Pěna nebo pružina?

V základu se matrace dělí na dvě skupiny – na pěnové a pružinové. Pěnové matrace se pak dělí na matrace se studenou, paměťovou nebo línou pěnou. Případně si můžete koupit sendvičovou matraci, která obsahuje kombinaci několika druhů materiálů. Tyto matrace mají středovou část ze studené pěny, která postel vyztuží a zpevní. Pokud nevíte, jaká tuhost matrace vám bude vyhovovat, můžete si koupit matraci, která má jednu stranu více tuhou, druhou zase měkčí. Pružinové matrace mají výhodu v dobré větratelnosti. Jejich jádro tvoří pružiny, vnější část pak pěna, kokosová deska, latex, žíně či jiný materiál.

Pozor na vaše alergie

Aby se vám v ložnici spalo opravdu dobře, je důležité vybrat i kvalitní a hezké textilie, které dotvoří celkový charakter vaší ložnice. Patří sem jak polštáře a peřiny, tak po povlečení, prostěradlo, závěsy, přehozy, koberce a další textilní doplňky. Pokud však máte v rodině alergika, snažte se vybírat z hypoalergenních materiálů, abyste sobě nebo svému partnerovi spíše nepřitížili. Textil pak pravidelně větrejte i perte.

Zdroj: unsplash.com

Spěte jako v bavlnce

Velmi oblíbeným materiálem, co se týče povlečení, je bavlna. Dále pak krep, jehož výhoda je v tom, že vypadá nadýchaně a není třeba jej žehlit. V létě pak oceníte chladivý satén a v zimě hřejivý flanel. Pokud chcete mít ložnici, která bude vypadat luxusně, neuděláte chybu s damaškovým povlečením. Dekor pak volte podle toho, v jakém designu chcete svoji ložnici zařídit. Co se týče rozměrů povlečení – standardní rozměry pro přikrývky jsou 140 x 200 cm a polštáře 70 x 90 cm.

Nepřehlédněte: Jak se můžete zabydlet za pár korun?

Zdroj: unsplash.com

Kam ložnici umístit?

Aby se vám v ložnici dobře spalo, měli byste zvážit také její umístění. Ložnice by měla být dobře větratelná, nemělo by v ní být horko, ale ani zima. Nábytek se snažte sladit s výmalbou, ale i zbytkem věcí, které si do ložnice dáte. Ložnice slouží k odpočinku, nikoliv k rozptylování, proto ji vymalujte uklidňujícími barvami. Agresivní červenou si tedy nechte na jindy. Ideální je také neutrální bílá barva, případně další neutrální přírodní odstíny. Ideální jsou také zelená a modrá barva.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu