Plíseň na stěnách? Jak se jí zbavit před malováním?

Tak a je to tady! Bydlíte v novém, nebo jste zrovna dokončili rekonstrukci. Okna jsou vyměněná, koupili jste nový nábytek, ale zároveň jste si vyhráli s výběrem barev na výmalbu interiéru.

Nyní si říkáte, že už vám stačí jen kochání se z krásného domova. Bohužel, nová okna, ale i zvýšená vlhkost v interiéru může být předzvěstí plísně na stěnách, která je nejen zdraví nebezpečná, ale zároveň vám zničí novou výmalbu. Když se ale objeví, jak se s ní vypořádat?

Zdroj: Pixabay

Proč plíseň vzniká?

Příčinou vzniku plísní je hlavně zvýšená vlhkost vzduchu v domě. K předpokladu pro vznik plísní stačí dokonce pouhých 10 % koncentrace vody. Kromě toho, že zdi potažené nevzhlednými černými fleky budou vypadat nevzhledně a zničí nám výmalbu, nám mohou způsobit i zdravotní potíže – a to hlavně alergikům a astmatikům.

Kde se plíseň vyskytuje

  • V místech s tepelnými mosty nebo podchlazenými dutinami
  • Na vlhkých místech zdiva
  • Na toaletě či v koupelně ve spárách mezi obklady
  • Ve špatně větraných prostorech: spíž, vestavěné skříně, sklepy
  • Na skříních, pokud se plíseň ze stěny přesune až do dřeva
  • V rozích pokojů

Nesmíme zapomínat na to, že to, co vidíme na povrchu, není celá část plísně – ta se nachází i hlouběji, proto se nemá cenu zbavovat pouze toho, co vidíme na první pohled. Musíme řešit příčinu a odstranit celou plíseň.

Čtěte také: Moderní trend propojené kuchyně a obývacího pokoje. Jaké výhody či nevýhody přináší?

Jak předcházet vzniku plísní?

Spory vláknitých hub se nachází téměř všude kolem nás, což pro nás tvoří chronický problém, kterého se těžko zbavuje. Mezi jednu z metod, jak se plísní zbavit, patří dostatečná desinfekce. Vzniku plísní musíme předcházet, nesmíme čekat na to, kdy se objeví a poté ji jen likvidovat:

Zdroj: pixabay
  • Novostavby je třeba kvalitně odizolovat se zachováním technologické kázně – tím nevzniknou tepelné mosty, díky kterým navlhají obvodové stěny.
  • Již postavené stavby je třeba odizolovat pomocí polystyrenových desek na štítové zdi, které se následně omítnou plastovou omítkou zevnitř, nebo se obloží sádrokartonem.
  • Nesmíme zapomínat na pravidelné větrání, vynášení odpadků; měli bychom mít vyřešené odvětrávání koupelny, ale i pořízenou kvalitní digestoř pro odvod par v kuchyni.

Jak plíseň odstranit?

  1. Místa, která jsou zasažená plísní, nejdříve dezinfikujeme nátěrem, postřikem, namočením či otřením povrchu.
  2. Stěny v interiéru postříkáme dezinfekčním přípravkem, podlahy pak důkladně umyjeme fungicidním (houby hubícím) přípravkem. Občas můžeme kombinovat různé způsoby dezinfekce.
  3. Přípravek se na plochu stříká ze vzdálenosti 5-10 centimetrů, poté se nechá 20 minut působit. Poté se místo buď opláchne vodou, nebo se přípravek nechá zaschnout – záleží na tom, kde plíseň je. Při práci s těmito prostředky pracujte v rukavicích, ochranném oděvu, přes ústa a nos mějte něco, co zamezí vdechu přípravku, a po aplikaci místnost na nějakou dobu opusťte.
  4. Pokud je místo zasaženo silně, postup klidně opakujte.
  5. Místa od plísně očistěte mechanicky – plíseň však musí mýt navlhčena, aby nedošlo k rozptylu jejích částí na další místa. Očistu provádějte do největší možné hloubky, abyste zničili i podhoubí.
  6. Na vznik možných plísní je třeba myslet již při stavbě domu – přípravky proti vzniku plísní se dají přimíchat do malt, omítek i zdících hmot. Dokonce i my, malíři pokojů Praha, používáme při své práci protiplísňové nátěry.

Jak větrat?

A co můžeme udělat proti vzniku plísní my během každého dne? Přeci větrat. Větrání je výborný způsob, jak dosáhnout toho, aby se vlhkost nehromadila uvnitř interiéru a aby dům dýchal. Přes zimu se doporučuje krátké, avšak silné větrání do průvanu – přes léto můžete nechat otevřenou ventilaci klidně celý den.

Nepřehlédněte: Kam s trávou po sekání? Vytvořte z ní mulč

Nasazení nových oken sice snižuje tepelné ztráty, dům však poté zadržuje více vlhkosti. I proto je nutné pravidelné větrání. Na pozoru byste se měli mít už ve chvíli, kdy se vám rosí okna – to je první z příznaků toho, že se vám doma vlhkost usazuje.

Vlhnutí můžete zabránit i s pomocí odvětrávacích otvorů – drenážní hadice v podlahách, ventilátory, průduchy, aj.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu