Připravte svoji zahradu také pro své čtyřnohé mazlíčky

Každý, kdo má doma čtyřnohého mazlíčka, by udělal vše pro jeho bezpečnost a zdraví. S přicházejícím teplým počasím a blížícím se létem je zcela logické, že naši pejsci i kočky budou trávit většinu dní na zahradě. Víte však o tom, že i zahrada může skrývat pro vaše čtyřnohé kamarády spoustu nebezpečí? Dnes vám přineseme tipy na to, jak těmto potížím předejít.

V případě otravy jednejte rychle

Ačkoliv můžete mít doma velmi chytrého a opatrného mazlíčka, který si dává pozor na to, co sní, nikdy nemůžete mít stoprocentní jistotu, že se ve volné chvíli nezakousne do některé z jedovatých rostlin, které vám rostou na zahradě. Při jakémkoliv podezření na to, že váš mazlíček opravdu snědl něco jedovatého, ihned vyhledejte veterinární pomoc. To samé platí v případě, kdy váš mazlíček začne z neznámých důvodů dlouhodobě zvracet a mít i jiné zdravotní potíže. Nikdy u mazlíčka nevyvolávejte zvracení svévolně, některé jedovaté látky se totiž vyzvracet nemohou.

Čtěte také: Zahrada v květnu. Čím vás překvapí?

Pozor na jedovaté rostliny

Pokud je váš domácí mazlíček věčným ochutnávačem všeho, co vám na zahradě roste, měli byste se vyhnout pěstování některých druhů rostlin. Všechny druhy lilií, dokonce i ty, které si běžně kupujete v květinářství, mohou být smrtící – u koček může jejich požití vyvolat dokonce selhání ledvin. Mezi další nevhodné rostliny pak patří narcisy, tulipány, hyacinty, jarní krokusy a kosatce. Všechny části těchto rostlin mohou způsobovat průjem a nadměrné zvracení. Často i kořeny těchto rostlin mohou být velmi nebezpečné, proto pozor na mazlíčky, kteří si hrají na „kopáče“. Krokusy kvetoucí na podzim jsou ještě nebezpečnější, mohou způsobit dokonce i poškození orgánů či kostní dřeně. Mezi nebezpečné keře patří tisy, rododendrony a azalky.

Oploťte místa výsadby

Určitě vás překvapí, že i některé druhy pro lidi jedlých rostlin, mohou být pro zvířata toxickými. A to třeba česnek, pórek, pažitka či cibule. Mezi další nebezpečné rostliny pak patří rostliny rajčat a nezralá rajčata. Ta mohou způsobit zvracení a srdeční problémy. Co se týče zralých rajčat, ta nebezpečná nejsou.

Zdroj: Pixabay

Pozor na nečistoty a odpad

Možná by vás to ani nenapadlo, ale dokonce i odpad ze dvora může představovat riziko pro vaše mazlíčky. Proto si dávejte pozor na velké hromady jehličí a trávy na vašich zahradách, které by jim mohly způsobit nepříjemné zdravotní potíže.

Nepřehlédněte: Čas, trpělivost, voda a špachtle – hlavní pomůcky k odstranění starých tapet

Pozor na mulč kakaových bobů

Mulč kakaových bobů je jistě velmi přitažlivá a příjemná svojí vůní, ale stejně jako čokoláda je tento druh kompostu pro vaše psy nejen neodolatelný, ale i vysoce nebezpečný. Požití může způsobit rychlou srdeční frekvenci, záchvaty a smrt vašeho mazlíčka.

Ochraňte svoje domácí mazlíčky před hnojivy, pesticidy a herbicidy

Pokud jste se rozhodli tyto přípravky používat, postupujte podle návodu na obalu a během aplikace držte svého mazlíčka doma. Ujistěte se, kdy je možné znovu bezpečně vstoupit na takto ošetřenou plochu. Dokonce i organická hnojiva mohou pro vaše mazlíčky představovat nebezpečí. Kosti, krev i rybí moučka jsou pro mazlíčky lákavé, avšak nebezpečné. Konzumace těchto látek může způsobit bolest či ztuhlost kloubů a svalů, může dojít i k zablokování trávicího traktu. Dokonce i kompost se může stát pro vaše mazlíčky nebezpečným. Rozpadající se těla rostlin může obsahovat toxiny, které by vašemu mazlíčkovi mohly ublížit.

Jed na hlodavce může ublížit

Trápí vás na zahradě krtci či hraboši? Pokud se jich snažíte zbavit, nepoužívejte k tomu jedovaté návnady ve formě granulí, pelet apod. Pro vašeho psa či kočku by bylo příliš jednoduché, aby tyto návnady sami snědli.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
Tagy:
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu