Proč kočka škodí vašemu bytu?

Vracíte se právě z práce domů a už dopředu vás děsí představa toho, co váš čtyřnohý mazlíček doma zase udělal? Začínáte mít pocit, že vám veškerý váš nábytek a vybavení v bytě či domě likviduje schválně? Napadlo vás, že vám tím chce třeba jen něco říct? Dnes vám řekneme jedny z hlavních důvodů, proč kočka škodí vašemu bytu.

Spousta lidí miluje kočky. Jde o přátelské stvoření, které miluje mazlení se svým majitelem. Dokud jste doma a svému čtyřnohému mazlíčkovi věnujete trochu pozornosti, dost často se nic nestane. Pokud jste ale víc mimo domov než v něm, může vám kočka začít pomalu, ale jistě devastovat váš domov – závěsy, pohovka, křesla, ale i čalouněné židle mohou být v nebezpečí. Kočky obecně jsou považovány za samostatné a někdy i samotářská stvoření, některé však samotu příliš nemusí. Vaši kočku může rozčílit hned několik věcí. Které to jsou?

V jakých případech mohou kočky dělat problémy?

Některé kočky nemají rády změny, proto právě změny mohou být impulsem k tomu, aby kočky začaly ničit. Některé kočky rozčílí nový kus nábytku či nová vůně, jiné budou těžce snášet příchod miminka do rodiny, stěhování nebo vaši dovolenou. Zatímco některé kočky jsou společenské a další zvířátko (ideálně opět kočka) bude vítanou společností, některé kočky jsou samotářské a chtějí mít svůj vlastní klid. 

Čtěte také: Hledáte byt k pronájmu? Poradíme, na co si dát pozor

Je také spousta případů, kdy se kočka upne na konkrétního člověka, když pak daná osoba zmizí z jeho života, kočka to může těžce snášet. Bohužel – zatímco my stres řešíme jídlem nebo pohybem, kočky mají své vlastní prostředky, jak nás upozornit na svoji nespokojenost. Jedním z nich může být například poškozený nábytek či loužičky po bytě (nebo rovnou ve vašich botách).

Zdroj: pixabay.com

Proč kočky potřebují neustále škrábat?

Jedním z nejčastějších nešvarů koček, které žijí v domě či bytu, jsou škrábance na nábytku. Kočky to však nedělají úmyslně (tedy alespoň ne vždy), škrábáním se zbavují starých vnějších drápků na předních tlapkách, čímž odhalují nové drápky – pevnější a ostřejší. Co se zadních tlapek týče, tam si je kočka okusuje. 

Škrabání má také pozitivní vliv na posílení kočičích svalů a jejich prokrvení, nemluvě o označení jejich teritoria. Pokud nechcete, aby byl váš nábytek zničen, je třeba své kočce vytvořit podmínky pro škrábání tam, kde vám nic nezničí. Pořídit můžete například škrabadlo, které můžete při nezájmu své kočky pokapat trochou šanty kočičí, která kočku ke škrabadlu přiláká. Jinou možností je dát na kousek podlahy a stěny koberec bez kliček, kde si kočka může ostřit své drápky.

Zdroj: pixabay.com

Nepřehlédněte: Jak se zbavit hmyzu v domácnosti jednou provždy

Věnujte svému mazlíčkovi více pozornosti 

Začala vaše kočka značkovat všechna možná místa ve vašem bytě, i když to nikdy dřív nedělala? Dost možná se vám snaží jen naznačit to, že si jí moc nevšímáte. Zkuste se s ní pravidelně mazlit, dejte jí hračku a občas si s ní pohrajte. Je pravděpodobné, že se vaše kočka uklidní. Kočka může začít značkovat i ve chvíli, kdy domů přivedete další kočku – to můžete zkusit vyřešit návštěvou veterináře. Kočka je velmi inteligentní a dost často je jejich tendence k likvidaci vašeho domova jen způsobem, jak vám sdělit, že se jí něco nezdá. I proto občas stačí malá změna a kočka přestane.

Zdroj: pixabay.com

POZOR – kočky nikdy netrestejte. Narozdíl od psů nepochopí trest tak, jak vy chcete. Naopak ve vás ztratí důvěru a to dost možná navždy. Problémy pak mohou být ještě větší.

Autorský text | foto: pixabay.com

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu